Няма как местната власт да въвежда иновации, без първо да убеди гражданите, че има нужда от тях, каза днес кметът на Враца Калин Каменов пред участниците в дискусиите по време на Годишната среща на местните власти, организирана от Националното сдружение на общините в Република България. Домакин на събитието е комплекса „Албена“.
Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение.
Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.
Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.
По време на разследването е станало ясн
Рибарите в Бургаско се радват на добър улов. Този сезон се лови паламуд, сафрид, барбун и чернокоп, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). По думите му, тази година морето дава много риба, черноморската е прясна и е в изобилие. От 500 килограма до един тон риба разтоварва на ден един риболовен кораб, уточни той. От сладководните видове в момента на пазарите се предлагат шаран, сом, толстолоб.
"Заради богатия улов на чернокоп през последните дни, цената му падна драстично. От 15-16 лева преди две-три седмици, в момента е около 9 лева за килограм. Шаранът се търгува за около 6-7 до 8 лева. Цената му се е покачила спрямо миналата година. Леко завишение се отчита и при цената на паламуда. В началото имаше в изобилие от този вид, след което уловът намаля, затова сега цената му малко се е покачила, н
Общинският съвет в град Левски се събира на редовно заседание с дневен ред от осем точки като последната е питания от граждани и актуални въпроси, пише в съобщение, публикувано на официалния сайт на институцията.
Общинските съветници ще обсъдят проект за изменение и допълнение на Наредба №6 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на общината. Ще бъдат обсъдени компенсирани промени на бюджета за 2024 г. и предложение за отдаване под наем на общински терен за поставяне на вендинг автомат за продажба на лекарствени продукти.
На вниманието на съветниците ще бъде и предложението за поставяне в Левски на скулптурна композиция „Земляците“в чест на актьорите Георги Парцалев и Григор Вачков и писателя Дончо Цончев.
И този месец ще се разгледа предложение за отпускане на еднократна финансова помощ при раждане ил
Участник в катастрофа в Кубратско напусна местопроизшествието и опита да се укрие, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева. Сигналът за пътнотранспортното произшествие, станала на второкласен път, до разклона за село Сеслав, е постъпил на тел.112. Катастрофата е била с незначителни материални щети и без пострадали. В хода на предприетите незабавни издирвателни действия е установен криминално проявеният 64-годишен водач на „Форд Фокус“ от Кубрат. Пробата му с дрегер е отчела 1,98 промила. Взета е кръв за химичен анализ. Мъжът е задържан в Районното управление в Кубрат. По случая е образувано бързо производство, посочи Георгиева.
Тя добави, че през изминалата седмица на територията на област Разград са установени четирима шофьори, седнали зад волана след употреба на алкохол. При двама от тях концентрацията е била над 1,2 промила. Ге
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Според Каменов "умни градове със семпли хора не се правят". Като лоши примери той посочи много от проектите, реализирани в страната, които практически не работят. Позицията му беше, че много от българите не са готови да използват разделното сметосъбиране, подземните контейнери или тези за зелени отпадъци. Държавата трябва да задели и вложи сериозен ресурс за информационни, стимулиращи и разяснителни кампании, за да бъдат преодолени тези проблеми, посочи кметът на Враца. Той подчерта още, че въпреки всички приказки за използването на водорода, у нас все още няма сертифициращ орган, което да позволи такива проекти да бъдат реализирани.
Калинов призова колегите си да инвестират не само в асфалт и ВиК инфраструктура, а и в образование, изграждане на центрове и школи по математика и информатика. Искаме да въвеждаме иновации, но няма да има кой да ги ползва, а и да ги създава, подчерта кметът и допълни, че във Враца предстои откриването на Център за енергийни науки, където ще бъдат подготвяни кадри.
По време на дискусиите кметът на Свищов Генчо Генчев представи проекта за Дунавски индустриален парк. Ректорът на Тракийския университет проф. Добри Ярков запозна кметовете с проекта ZAHYR, който е за изграждане на първата водородна долина у нас. По думите му от следващата година долината ще започне да произвежда по 500 т зелен водород годишно, който ще бъде ползван за транспортни нужди. Университетът започва и обучение на водородни специалисти, като приемът ще започне с между 20 и 50 младежи.
Установени са 547 нарушения на скоростните режими, от които 445 са извън населени места, съобщи пред журналисти старши инспектор Тунай Йонуз от сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР в Шумен при проведена акция на "Пътна полиция" на бул. „Симеон Велики“ в града, където бяха проверени десетки водачи на автомобили, включително в рамките на втория етап от акция „Зима“.
„Продължава тенденцията да се нарушава ограничението на скоростта, основно в извънградска среда. Най-голямото нарушение на скоростта през седмицата е на водач, засечен да управлява автомобил със 160 км/час, при разрешени 90 км/час, преди да навлезе в с. Радко Димитриево“, каза Йонуз.
По думите му 1102 са извършените проверки на водачи на автомобили в Шуменско от 11 до 17 ноември. Регистрирани са 16 пътнотранспортни произшествия, с д
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе връчиха два акта на "Оргахим резинс" АД за разпространение на миризми. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на РИОСВ в крайдунавския град Рени Петрова.
На предприятието за пpoизвoдcтво, тъpгoвия, внoc, изнoc и диcтpибуция нa смоли, дисперсии и лепила "Оргахим резинс" АД са съставени два акта за нарушение на условието за неразпространение на миризми извън границите на работната площадка, записано в комплексното разрешително.
Нарушенията са установени през предходния месец. В инспекцията на 9 октомври са получени многобройни сигнали от граждани за разпространение на миризми. В изпълнение на заповед на директора на РИОСВ в Русе за извънреден контрол в района на производствените площадки на дружества от Източна и Западна промишлена зона са извършени обходи в интервала от 19:00 до
Общинският съвет в Кюстендил ще гласува проект на Наредба за изменение и допълнение на Наредбата за определяне и администриране на местните такси и цени на услуги на територията на Община Кюстендил. В него се регламентира изменение и допълнение в частта, относно начина на формиране на цените на услугите и наименованието им, предоставяни от преобразуваното и преименувано общинско предприятие „Ученическо хранене и социален патронаж“, пише в докладните записки, публикувани на сайта на Общината.
Основната цел на предлагания проект на наредба е актуализирането й с оглед обединяването на технологичен и човешки ресурс за постигане и предлагане на по-качествена услуга, пише още в докладната записка.
Общинският съвет (ОбС) ще гласува и предложение за сключване на договор за револвиращ кредит с фонд ФЛАГ, за поемането на краткосрочен общински дълг с цел реализаци
От социалната услуга "Топъл обяд" могат да се възползват до 170 потребители, съобщиха от Община Велинград.
От 1 октомври 2022 година Община Велинград предоставя подкрепа ,,Топъл обяд”, която цели да осигури здравословна, разнообразна и питателна храна за обяд на хора, които не са в състояние сами или с помощта на свои близки да си осигурят такава, разясниха още от местната администрация.
Съпътстващите мерки ще бъдат реализирани през целия период на изпълнение на административния договор и ще подпомагат социалното приобщаване на крайните получатели или насърчаване на социалната интеграция на хора, изложени на риск от бедност или социално изключване, включително най-нуждаещите се. Планирането и предоставянето на съпътстващи мерки е основано на извършен анализ и установени специфични потребности за всеки отделен краен получател, добавиха от Общината.
Периодът з
Георги Сайменов е новият председател на Младежкото обединение на БСП в Самоков, съобщиха по време на пресконференция в Националния пресклуб в града представители на партията.
Сайменов наследява поста от Ели Георгиева, която бе начело на младежите два последователни мандата.
Новоизбраният председател заяви, че негова основна задача ще бъде да привлече млади и отговорни хора, които да работят за развитието на общината. Той посочи, че младите социалисти ще продължат да взимат дейно участие в благотворителните инициативи. Тази Коледа младежите от партията отново ще зарадват възрастни хора в нужда и ще се включат в кампанията „Бъди човек“.
Георги Сайменов е на 32 години. През 2017 година той завършва Университета по архитектура, строителство и геодезия със специалност „Геодезия”. Работи като инженер-геодезист в частния сектор.<